Zatürre Kimlerde Görülür?,Zatürre her yaştan insanı etkisi altına alabilecek bir hastalıktır. Ancak bağışıklık sisteminin tam olarak gelişmediği 2 yaş altı çocuklar ve bağışıklık sisteminin zayıfladığı 65 yaş üzeri yetişkinler daha büyük risk altındadır.

Astım, kronik obstrüktif pulmoner hastalıkların ve kalp hastalıklarının zatürre riskini artırdığı bilinmektedir.

Ayrıca bağışıklık sisteminin tam olarak çalışmasını önleyen veya zayıflatan HIV/AIDS, organ nakli, yakın zamanda ameliyat olmak, siroz, Parkinson hastalığı, larenjit, kemoterapi veya uzun dönemli steroid kullanımı gibi hastalık ve durumlar zatürre için uygun bir ortam oluşturur.

Virüsler/bakteriler olmasa dahi akciğerlerle zarar veren sigara hem bağışıklık sistemini zayıflatır hem de virüs ve bakterilerin akciğerleri iltihaplandırma sürecini hızlandırır.

Zatürre tek veya her iki akciğerin birden bakteri veya virüs nedeniyle iltihaplanmasıdır. Grip virüsü (influenza) zatürrenin en sık görülen nedenidir ancak zatürreye yol açan tek virüs değildir.

Zatürre gripten farklı olarak sinsityal virüsü, nezle virüsü, herpes simpleks virüsü, ağır akut solunum yolu sendromu (SARS) virüsü ve sayıları 30’u geçen farklı virüs, parazit, mantar ve bakteri nedeniyle oluşabilir.

Nezle, grip ve zatürrenin erken dönem belirtileri birbirleriyle benzeşse de zatürre diğerlerine göre çok daha ciddi bir hastalıktır ve hemen doktor müdahalesi gerektirir.

Dolu/kuru öksürük ve göğüs bölgesinde baskı hissi zatürrenin en yaygın belirtileridir. İltihap ilerledikçe ateş (hafif veya yüksek olabilir), titreme, nefes darlığı, iştah kaybı ve öksürünce göğüste “bıçak gibi” ağrılar görülebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir