Zatürre Teşhisi Nasıl Konur?,Fiziksel muayene sırasında doktor stetoskopla hastanın akciğerlerini dinler. Zatürreden şüphelenirse önce akciğerleri yakından görebilmek için göğüs röntgeni isteyecektir.

Akciğer röntgeni durumun zatürre olup olmadığı konusunda doktora yeterli bilgiyi verebilir. Ancak doktorunuz bağışıklık sisteminin durumunu, kandaki oksijen miktarını, solunum yollarının durumu görmek için ekstra testler isteyebilir.

Hastanın şikayetleri ve yapılacak fiziki muayene sonrası büyük ölçüde tanı konur. Doktor, akciğerleri dinlediğinde, solunumun anormal olduğunu anlar. Solunum sırasındaki ses değişmiştir. Bunun dışında akciğerin filminin çekilmesi tanı için önemlidir. Ayrıca, yapılacak kan sayımı, kanda bakterinin araştırılması, bazı testler kesin tanı konmasını sağlar.

Zatürre belirtileri genellikle soğuk algınlığı veya grip semptomları ile karıştırıldığından, kolayca göz ardı edilebilmektedir. Ancak semptomların süresinin uzaması ile zatürre teşhisi kolayca konulabilmektedir. Ayrıca geçmiş dönem hastalıklarınız ve şuan sahip olduğunuz hastalıklar adına birtakım sorular sorulur. Bu duruma ek olarak fiziksel testler yapılır. Teşhis amaçlı X-ray testi ve diğer çeşitli testler ile de zatürre teşhisi tam anlamı ile konulmuş olur.

Zatürrenin tedavisi hastalığın şiddetine göre değişmektedir. Hastalığın hafif seyrettiği hastalarda antibiyotik kullanımı ve balgam yumuşatıcılarla hem hastalık tedavi edilir, hem de hasta rahatlar.

Tam Kan Sayımı: Beyaz kan hücresi sayısı kontrol edilir.
CT Taraması: Akciğerlerin fonksiyonunu görebilmek için yapılan göğüs taraması.
Salya Testi: Belirtilere neden olan organizmaların incelenmesi için kullanılır.
Plevral Sıvı Kültürü: Akciğerlerde sıvı toplandığında yapılır.
Oksimetri: Oksimetre adı verilen bir cihaz aracılığıyla kandaki oksijen miktarı ölçülür.
Bronkoskopi: Üst solunum yollarının özel bir aletle incelenmesi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir